How To Price Wreaths To Sell for Profit

One question we get asked a lot is how to price wreaths to sell?  So in this post, get your calculator out and let me explain how to price your wreaths for profit! This post may contain affiliate links for your convenience. Click here to read my full disclosure policy.

How to price wreaths for selling.

There are many different ways to calculate the retail price of your handmade products. The example below is just one way and one I’ve been using for over 10 years to price my own wreaths to sell in my Etsy shop.

How to Price Wreaths to Sell for Profit

Step 1. Total Your Cost

The first step to pricing your wreaths to sell is to add up the costs of the supplies you’ve added to make your wreath. Count everything.  And when I mean everything, I mean everything!! So don’t forget the glue, wire, pipe cleaners, wooden or steel picks, ribbon, etc.

Did you add it all up?? Great! For this example, let’s say you spent $30 on supplies to make your wreath.

Step 2. Double  the Cost

Take the cost and double it. So in this example, we would take our $30 and multiply it times 2.

So now our new number is $60. 

Note: If you have a large customer base and have a hard time keeping up with orders because they’re selling so dang fast, then instead of using 2 in this step, use 2.5 or 3.  Why? Because more demand equals higher prices.

Step 3. Add Labor

This is a step most wreath makers forget! They forget to pay themselves. They forget that the time they take away from their family in order to grow their wreath business deserves to be paid.

The labor can either be a percentage or a flat rate. A normal percentage range for labor is 20-25%.  Also,  you can use a flat daily rate. For example, if using a flat daily rate of say $100 per day and you make 8 wreaths in a day, that’s $12.5 per wreath.  So using our example we take our $60 from step 2 and multiply it by 20% (60 * .20 = $12). 

So now our new number is $72.

Step 4. Other Expenses

If you’re running a business, you should price as a business. This means every product you sell should cover the costs of doing business overall, not just to pay for the one wreath you’re pricing. Some other expenses could include a website, gas to travel back and forth for supplies, shipping, Etsy fees, etc.  After you’ve been in business longer, you’ll get a better sense of what your expenses are over a year. Take that number and divide it by the number of wreaths you expect to sell. 

Example, Let’s say we have Etsy fees of a $0.20 listing fee and selling fee of 5%. If we add this to our $72 we now have $75.80 (72 * .05 + .20 +72).

So now our new number is $75.80.

Step. 5 Shipping Supplies

If you’re shipping the wreath, you’ll want to include the price of the box, packing tape and paper to print the invoice. I get most of my boxes for around $1 per box and tape $2.70 per roll so we’ll say $2 for shipping supplies.

So now our final number is $77.80

In conclusion, a $30 wreath to make should be priced at a minimum of $77 retail giving you a paycheck of $12 to add to the family checkbook and a profit of $35.8 to invest back into your business. Sweet!

Step 6. Don’t Price Based on Emotions

I know what you might be thinking; I would never pay that much for a wreath! But listen, my friend, you don’t price your goods based off of what YOU can afford, you price them based off a formula like the one above. Take your emotions out of the equation and don’t overthink it.

Other things to consider when pricing your wreaths to sell for profit:

If you’re selling at a craft show and you don’t think you can get $77 for a wreath, then consider selling other places where you know customers will spend that much. I hate seeing $150 wreaths being sold for $50 at craft shows.  How will you ever grow and expand your business by not pricing your worth? Etsy is a great place to start selling and buyers are willing to pay more for quality, handmade items than some of the small town craft shows.

And what about the supplies you’re able to buy on sale? Should you use the sale price or full price when calculating your cost? The answer is to always use the full price because you may need to make more and the sale price doesn’t last forever and you’ll have to pay the full price eventually, which will cause you to lose profit.

Another tip I teach my inner circle members is to save time, and therefore money, by batch processing your wreath production. For example, instead of making one wreath from start to finish, taking the photos and then listing the item on Etsy, use one day to make 10 wreath bases, another day to add signs and ribbons to the bases, another day to add flowers, another day to take photos and another day to list on Etsy. Believe it or not, you can get more done when you batch process your work.

I hope you found this useful. Remember there is not just one way to price your wreaths for sell. And if you don’t like my formula, try coming up with your own but the key is to stick to your guns and everything gets priced the same no matter if you used $20 in supplies or $50.

What questions do you have regarding pricing wreaths to sell? Comment below and ask.

Happy Wreathing,

Julie

If you enjoyed this post you might also like:

10 Mistakes Etsy Sellers Make | Etsy Tips for Beginners

How to Quickly Make Your Etsy Shop Photos Stand Out

Wreath Making & How to Choose Colors

55 Comments

  1. Susan. Barringham on May 30, 2019 at 3:49 pm

    Very helpful. Thank you.

    • Judy on June 8, 2019 at 12:14 am

      Great advice I could never figure out what to charge thanks

    • Keree on July 3, 2019 at 1:19 pm

      Thanks Julie
      Very helpful information.

  2. Anita Cheek on May 31, 2019 at 9:14 am

    Good Morning Julie, how do you keep track of how many picks you use or how much glue.

    • Julie Siomacco on June 1, 2019 at 10:41 am

      Write it down.

      • Crystal Jackson on October 10, 2019 at 8:50 pm

        Hi Julie,
        I love your work and all the great advice. Where can I purchase shipping boxes at a reasonable price. Thanks Crystal

        • Julie Siomacco on October 14, 2019 at 7:36 am

          Amazon!

    • Jacqueline Pitts on July 4, 2019 at 1:14 am

      Thanks for the information. I’ve struggled with what ti pay myself and i do like the idea of batch processing as i gave done that on occassion. May i ask where you purchase your boxes? I assume you are nuyong them in bulk as well which i know can make a difference. I have made and sold to friends, but i’ve debated openi
      ng an etsty store. Thanks again

      • Kim Keller on July 10, 2019 at 2:50 pm

        At present time, I’m basically selling at craft fairs, so I make $60 wreaths., and up. Never price over $100, that’s my “show stopper”. You always share/give awesome advice, thank you so very much. Looking forward to eventually selling online, have to get over my fear of technology. I did find your tips very helpful, please continue.

    • Joyce on September 16, 2019 at 1:40 pm

      Ms. Julie I have been dabbling in wreath making since 2010 and searching for a wreath community to follow for quiet a while. I often get discouraged when it comes to the social media side and getting my wreaths out there to sell. If I dont get any likes I think my work doesn’t look good and ask myself, whatttttttt are you doing!
      I would like to join your club with the hopes of getting insight to what I may be doing wrong or what I can do to enhance sells also suppliers that is another issue. I have sold all I can to co- workers friends and family i want to branch out. I really want to work for myself. I’m pretty creative I just want to master my skills.

      • Julie Siomacco on September 16, 2019 at 3:40 pm

        It’s not your skill! It’s because social media only shows your posts to a very small fraction of people who follow you. I would love to work with you in my business group. Do you have an Etsy shop? People need to have a place to checkout online and give you money. I would start there first before social media.

        • Elizabeth on October 8, 2019 at 3:48 pm

          Julie, You always have great tips!

  3. Mary Tanzer on May 31, 2019 at 8:11 pm

    That’s a great price for boxes, I suppose you get them wholesale. Would you be willing to share your supplier and dimensions? I don’t sell on Etsy and only make them for family and sell to someone acquaintances but have not found a good source for boxes to ship them.

    By the way you’re wreaths are beautiful. I made one similar to a Mardi Gras Wreath is saw you made in burgundy and had to try to make it. It’s my favorite.

    Best wishes on your continued success.

    • Julie Siomacco on June 1, 2019 at 10:40 am

      I purchase them retail at a local place.

      • Laurie Delorme on June 12, 2019 at 5:40 pm

        I paid 15oo last week for a box! What kind of place do I go to in my area??

        • Julie Siomacco on June 13, 2019 at 8:22 am

          If you can’t find local, try staples.com or amazon.com

          • Michelle on August 30, 2019 at 10:05 am

            I like the Batch processing idea!! Definitely gonna start that! Thanks Julie!!



        • Gloria on September 2, 2019 at 8:44 pm

          What if you have 20 on eBay (and new to the business) and priced say 50-55.00 but based on just supply sale prices x 2? Is the field so wide few would notice the increase unless they’re “watching”? And some, being new, may not be as fully filled as even newer ones? Happened upon article! Thank you!

          • Julie Siomacco on September 12, 2019 at 10:54 am

            You can increase prices on a few at a time but use new pricing with new listings.



  4. Melissa Mashburn on May 31, 2019 at 9:13 pm

    Thank you so much for this information. I feel that I always under pay myself. I recently started making wreaths to sell and in my area people do not always see the value. Been considering going with Etsy to broaden customer base, I really enjoy all of the useful information you provide. It has helped me greatly. Thank you so much for sharing.

  5. Marjorie on June 1, 2019 at 10:10 am

    Thanks for your help . I found this very helpful. There were things that I forgot about that should also be priced and included in my price for selling ! This was very helpful !

  6. Patty Lou on June 1, 2019 at 9:14 pm

    Questions:
    When selling on Etsy or at craft shows, is a vendor ID required and is the seller required to report all sales for income taxes? Wondering how the process works.
    OR, is there a ceiling limit of profit to reach before having to worry about reporting on your annual income taxes?
    If selling on line wreaths or other crafty items I make , do I have to include my local tax rate?
    Hopefully this is simple!

    • Julie Siomacco on June 3, 2019 at 12:50 pm

      Vendor ID not needed for Etsy and check with your state’s dept. of revenue regarding craft shows. Each state is different. You only collect sales tax if you have a resell license from your state.

      • Veige Williams on June 18, 2019 at 10:00 pm

        You need to check your answer on the collecting sales tax. If you sell in another state you are responsible for forwarding the tax for that state.

        • Julie Siomacco on June 25, 2019 at 4:47 pm

          No, that’s the buyer’s responsibility to report and pay.

    • MaryAnn Leshick on July 4, 2019 at 5:36 am

      Once again Julie your advice is extremely helpful. Thank you

  7. Theresa Zucha on June 4, 2019 at 2:30 pm

    Julie, thank you for sharing all of your wealth of information! It is greatly appreciated and so helpful.

    • Pauline Wilkinson on July 3, 2019 at 2:19 pm

      Very helpful, really relevant advice. Thank you so much for sharing your invaluable experience. Congratulations on your success xx

  8. Frances Rushing on June 5, 2019 at 6:39 pm

    Thank you so so much for all of your great information.?
    My husband and I will start selling at a craft show this July. I need to backtrack and redo my prices.

  9. Donna Croce on June 9, 2019 at 7:00 am

    Thank you for all of the valuable information.
    I don’t make a lot of wreaths but I do sell my sewing, knitting and HTV items on Etsy.

    I really needed your pricing formula because with all of the competition on Etsy I constantly feel that I need to under price in order to get sales. I know that my work is worth the extra pricing and now I will feel confident selling at what my products are worth.

  10. Trina Snyder on June 18, 2019 at 5:25 pm

    Thanks for sharing your formula, that’s very helpful

  11. Barbara Drger on July 3, 2019 at 1:07 pm

    Julie, I’m so glad you were able to go and enjoy a few days for yourself. I’m also glad you’ve given the above tips. I do have a question. You stated that you pay about $1 per box. Where do you purchase those? And how do you figure your shipping costs? Thanks.

    • Julie Siomacco on July 4, 2019 at 9:14 pm

      I purchase from a local manufacturer.

  12. Kathleen K. on July 3, 2019 at 1:19 pm

    Thank you so much for this valuable information.

  13. Ruth Ann Brantley on July 3, 2019 at 6:13 pm

    Thank you so much for this helpful information. This really helps so much. Just starting out selling and this was great information. Thank you again.

  14. Darlene Brown on July 3, 2019 at 7:40 pm

    Thank you for being open about this. I get soooo discourages about this, I almost want to give up. I have a very hard time on Etsy getting things to sell. People love them but don’t want to pay. I was one of them. But I understand now. So I plan to sign up with Beautiful wreaths form Laura to help me with my shop.

  15. Gary Schoolcraft on July 3, 2019 at 7:45 pm

    Back in the early 80’s, I worked for a pastry shop. On the side I started baking and selling Birthday Cakes for coworkers and friends. I asked the owner what I should charge. He told me a good rule of thumb was to take the cost of supplies and add 85% to it.

  16. Alice on July 4, 2019 at 12:00 am

    Would you recommend a local place to purchase boxes in New Orleans area?

    • Julie Siomacco on July 4, 2019 at 9:12 pm

      I don’t live in LA so I can’t help you there.

  17. Gloria Polite on July 4, 2019 at 7:17 am

    Thanks Julie for all of the information on pricing wreaths , it is very helpful. Love all of your beautiful
    wreaths and floral designs.

  18. Lorrie Boone on July 5, 2019 at 10:10 am

    Thank you for this great info.
    One other suggestion for people who do craft shows … don’t forget to include your booth fee in your pricing. It’s hard to know how many you’ll sell but my better shows are more expensive, adding another $8-$10 to each wreath. One thing I do is to make several of what I call “Profit makers”. Things that cost under $10 to make that I can charge $45-$48 for. (E.g. witch hats / Santa Hats). That gives $35 profit each. Make sure to include the cost of your materials, as well. So, if my cost for a show is $350 then I need to sell at least 10 hats @ $45 to cover my show costs.

  19. Kris Bush on July 6, 2019 at 1:11 pm

    Honestly, I just want you to live next door! You are just the best…so honest, helpful, kind, thoughtful, pleasant…I could just go on…. Anyway, just had the need to tell you that. Thank you for all the advice and instructions you give and for just being you.

    • Julie Siomacco on July 6, 2019 at 11:05 pm

      Awe, you’re so sweet! I wish i lives next door too! We would be best wreath friends!!

  20. LILLIE KEETON on July 13, 2019 at 9:45 am

    Thanks so much for the information. I have just started selling but have made several wreaths for friends and family. Free of course. May I ask where to buy boxes to ship the wreaths? I have only sold one and I think the box I shipped it in weighed more than the wreath. Love your soothing voice and watch all your lives.

    • Julie Siomacco on July 14, 2019 at 3:18 pm

      Have you tried Amazon? If you plan to ship a ton, try Uline.

  21. Candy on July 25, 2019 at 1:27 am

    I am interested in selling on Esty. I tried to ship a wreath I made to a friend last fall It was a large wreath. My box was something like 35” by 35” by 8”. The shipping cost was something like $70 to a small community outside Austin, TX. How do you handle shipping costs? Are the rates better through Esty?

    • Julie Siomacco on July 28, 2019 at 9:12 am

      You can use a smaller shipping box, no larger than 24″.

  22. Candy Roby on July 25, 2019 at 11:05 pm

    I have a pending question about shipping costs. I checked today. The wreath I was trying to ship was 27” wide and 25” tall. My box I attempted to use was likely 30” by 30” by 8”. The cost quoted by USPS was about $65 from Shreveport to Austin. UPS was $70 when I was given the correct zip. Hope do you get a Roth’s high costs of shipping? Thank you for any advice you can offer.

    • Julie Siomacco on July 28, 2019 at 9:11 am

      Your box is too big. Smaller boxes, means smaller shipping. If you ship in the large boxes, make sure your customer pays.

  23. Leigh Ann Connell on August 15, 2019 at 12:43 pm

    You are the bomb diddly! I have watched and read a few other blogs, but you are the first to mention “batch” work. Batching is the only way I can function…in every aspect of my schedule., from lunch to laundry. Thank you for everything!

  24. Gloria on September 2, 2019 at 8:53 pm

    Amazon a good place to start, Uline among the more expensive.

  25. Nina lovejoy on September 11, 2019 at 2:09 am

    What if I have already sold some wreaths for a lower price , and people start wondering why my prices have went up

    • Julie Siomacco on September 11, 2019 at 2:39 pm

      We always raise our prices but you don’t have to do so fast. Do it gradually with each new season.

  26. Cherie on October 15, 2019 at 6:00 pm

    Hi, I’m looking for a ribbon wholesaler. Do you have any recs? I would like to find a source with more choices and better prices that Joanne, Hobby Lobby and Micheals! Thx, and would you please email answer back to me.,

    • Julie Siomacco on October 15, 2019 at 6:02 pm

      Yes. Lots of wholesalers out there and online retailers. I give a complete list in my
      wreath of the month club
      !

Leave a Comment